Jak wybrać System integrator odpowiedni dla własnych potrzeb

Sektor automatyki przemysłowej wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej i umiejętności. Dlatego też znalezienie odpowiednich partnerów, którzy potrafią wsłuchać się w potrzeby klienta i wdrożyć je we właściwy sposób, nie zawsze jest takie proste i łatwe.

Czego więc należy szukać w System Integrator? Oto krótki przewodnik po tym, jak rozpoznać idealnego partnera.

Jak działa System integrator?

Sposób pracy często opiera się na doświadczeniu: jest ono doskonalone z biegiem czasu, a im dłużej system integrator działa w branży, tym większe jest doświadczenie zdobyte w poprzednich projektach oraz różne typy klientów, z którymi system integrator miał do czynienia.

– Jakie jest podejście do automatyzacji i zarządzania przedsiębiorstwem?

Kolejnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę przy ocenie potencjalnego partnera/system integrator, są jego podejście do automatyzacji i ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Jeśli chodzi o metodę związaną z automatyzacją, dobrze jest ocenić np:

  • Ilość i jakość czasu, jaki firma poświęca na słuchanie oraz szczegóły i dynamikę projektu;
  • Tendencja do otwierania się nawet na nowe projekty niż te, które są zwykle opracowywane;
  • Śledzenie na bieżąco najnowszych technologii i trendów industria 4.0
  • Próba zrozumienia, czy sposoby i koszty pracy odpowiadają średniej rynkowej, czy też są zbyt uproszczone (lub zbyt mało uproszczone)

– Z punktu widzenia zarządzania przedsiębiorstwem zalecane jest dokonanie oceny:

  • Liczba pracowników i wskaźnik rotacji;
  • Sytuacja ekonomiczna i finansowa firmy;
  • Jak często i w jakim zakresie dany system integrator zleca swoje projekty podwykonawcom?
  • Jak wygląda podejście do sprzedaży detalicznej w zakresie oprogramowania, sprzętu i sieci? Czy personel posiada wystarczające kwalifikacje?
  • W idealnej sytuacji system integrator nie powinien mieć problemów z uzyskaniem szczegółowych informacji o sprzęcie, oprogramowaniu i funkcjach sieciowych. Z tego powodu obecność w firmie wysoko wykwalifikowanego personelu o wszechstronnym zapleczu techniczno-naukowym, który może być dostosowany do różnych potrzeb klientów, pozwala system integrator zagwarantować wysoki poziom usług.

– Czy istnieją umiejętności radzenia sobie z delikatnymi kwestiami w tym sektorze?

Bycie system integrator to z pewnością delikatna praca, wymagająca dbałości o szczegóły i umiejętności radzenia sobie z wieloma problemami, które mogą pojawić się w trakcie realizacji projektu.

Dlatego zawsze dobrze jest ocenić zdolność system integrator do zdefiniowania unikalnych rozwiązań dla konkretnego zastosowania.

Jakie najlepsze praktyki są zazwyczaj stosowane i w jakich sektorach?

Innym aspektem, który należy rozważyć, jest to, jakie najlepsze praktyki system integrator zazwyczaj jest w stanie zastosować i w jakich sektorach zazwyczaj je stosuje.

Zespół doświadczonych system integrator może stworzyć sprzęt i oprogramowanie dla każdego projektu automatyzacji. Obejmuje to również zdolność do projektowania i wytwarzania systemów dostosowanych do potrzeb różnych procesów.

Czy system integrator jest wystarczająco wiarygodny, aby zagwarantować średnio- i długoterminową współpracę z klientem?

Umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby klienta i realizowania ich na czas i zgodnie z wyraźnym życzeniem nie zawsze jest czymś, co można uznać za oczywiste. Z tego powodu idealny partner wie, jak efektywnie zorganizować swoje zasoby i jest w stanie zagwarantować klientowi stałe wsparcie; w dłuższej perspektywie pozwala to na stworzenie relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym zainteresowaniu, na której opierają się solidne relacje biznesowe.

“More than just a supplier of fancy equipment, an integrator should be a partner who understands your goals and has the expertise to help you succeed.”

(S. Angle, ekspert w dziedzinie przemysłowych systemów automatyki)

Źródło

Angle, “Choosing an automation integrator: factors that matter”.

Udostępnij ten artykuł:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnowsze artykuły: